• Aktualności
 • Kontakt
 • WYDAJ SWOJĄ TWÓRCZOŚĆ
   

  Co z portem lotniczym w Zielonej Górze?

  Autor: Wieczorna
  Port lotniczy Zielona Góra FOTO: cc wikimedia

  Port lotniczy przy granicy polsko- niemieckiej zupełnie już obumarł. O ile jeszcze we wrześniu obsłużył ok. 4,9 tys. pasażerów, to obecne statystyki wyglądają źle. 

  Aby uratować i naprawić port lotniczy- potrzebne jest połączenie transportu zbiorowego- kolei aglomeracyjnej. Budowa zaledwie ok. 1500- 2000 metrów torowiska umożliwiłaby połączenie terminalu portu lotniczego z siecią kolejową poprzez bocznicę firmy IG Polska sp. z o.o. 

  Pozwoliłoby to osiągnąć w tym porcie lotniczym przewozy takie jak być może w Szczecinie- Goleniowie czy Lublinie - Świdniku, dwóch mniejszych portach które ostatnio uzyskały połączenie kolejowe. 

  Także połączenie kolejowe do nowouruchamianego portu lotniczego w Olsztynie- Szymanach wiele zmienia- port przyciągnął już 2 połączenia lotnicze- jedno krajowe- do Krakowa, i jedno międzynarodowe- do Berlina. 

  Budowa odcinka 1500- 2000 metrów torowiska wraz z przystankiem kolejowym to być może jedyna szansa na ożywienie tego portu lotniczego. Należy się chwytać wszelkich metod ożywienia tego portu lotniczego. Budowa połączenia kolejowego jest jedną z takich metod. 

  Połączenie kolejowe mogłoby odmienić los zapomnianego portu- widma, latami pozostającego na dnie rankingów ruchu pasażerksiego. Nawet, jak pokazuje przykład Olsztyna- Szyman, połączenie kolejowe dowożące pasażerów na loty krajowe są możliwe. 

  To samo jest możliwe w przypadku portu lotniczego Zielona Góra- Babimost. Niezelektryfikowaną bocznicę do portu lotnczego obsługiwałyby spalinowe wagony motorowe - szynobusy kursujące w relacji Gorzów Wielkopolski- Zielona Góra, i składy tej relacji mogłyby obsługiwać połączenia do przystanku Port Lotniczy Zielona Góra. 

  Innym możliwym połączeniem jest połączenie typu S-banh, Stadtschnellbahn w relacji Frankfurt nad Odrą HBf.- Port lotniczy Zielona Góra -Babimost. Gdyby bocznicę zelektryfikowano, możnaby tutaj przedłużyć część kursów Kolei Wielkopolskich kursujących w relacji Poznań Gł.- Zbąszynek. 

  Budowa odcinka torowiska do portu lotniczego Zielona Góra- Babimost to niewielki koszt w stosunku do ilości subsydiów, publicznych dotacji przeznaczanych na ten port. 

  Nowa stacja kolejowa

  Chcemy wielkiej inwestycji- dworca pasażerskiego z peronem halowym o nazwie: Zielona Góra Centralna, albo Zielona Góra Port Lotniczy, położonego bezpośrednio przy terminalach pasażerskich dworca lotniczego.

  Duża inwestycja oznacza budowę nowego węzła kolejowego, który obsługiwałby także połączenia międzynarodowe. Duży przesiadkowy dworzec centralny, główny dworzec węzłowy całego regionu, zostałby zbudowany od nowa. Nowy węzeł kolejowy dla regionu zastąpiłby węzeł kolejowy w Zbąszynku. To tutaj kończyłyby bieg pociągi Kolei Wielkopolskich z Poznania, to tutaj rozpoczynałaby kursy nowa usługa przewozowa- podmiejska kolejka S-bahn Frankfurt (Oder), która uzupełniłaby brakującą lukę w przewozach transgranicznych.

  Nowy dworzec centralny powstałby bezpośrednio przy porcie lotniczym lub w niewielkim oddaleniu. Stałby się głównym dworcem kolejowym regionu, z połączeniami do Frankfurtu nad Odrą, Poznania, Gorzowa, Zielonej Góry, Nowej Soli, Wolsztyna, Leszna.

  Dzięki nowym łącznicom i odbudowie połączenia Babimost- Zbąszyń pociągi Berlin- Warszawa Express ominęłyby stację kolejową Zbąszynek w całości. Nowa stacja kolejowa przejęłaby funkcję Zbąszynka.

   


   

  Zrealizujmy pomysł na system kolei podmiejskiej po polskiej części miasta Frakfurt nad Odrą. Powodem dla któego lokalny port lotniczy świeci pustką, jest także to że jest on słabo skomunikowany z Niemcami - całą wschodnią Brandenbugią. Być może ten port lepiej by się sprawdził jako port lotniczy dla 80-tysięcznej aglomeracji Frankfurtu nad Odrą i Słubic? 

   

  Być może szansy na ożywienie tego portu lotniczego należy upatrywać w połączeniu kolejowym. Połączenie kolejowe mogłoby wyeliminiwać konieczność dopłat do obsługi chociażby lotów do Warszawy, a port mógłby zacząć się samodzielnie utrzymywać na rynku. 

   

  Budowa połączenia kolei pasażerskiej do terminalu portu lotniczego wzorem Olsztyna- gdzie powstało dedykowane połączenie kolejowe do tamtejszego portu lotniczego to wg mnie szansa na przyciągnięcie lini lotniczych takich jak Sprintair. Linie te zaoferowały aż dwa kierunki lotów z tego nowego portu lotniczego. Połączenie kolejowe ma ruszyć w styczniu, wraz z pierwszymi lotami. 

   

  Wzorem Olsztyna, gdzie w budowę całkowicie nowej linii zainwestowano masę środków, takie połączenie powinno powstać w Zielonej Górze. Obsługiwałoby połączenia kolejowe do Poznania, Frankfurtu nad Odrą, Gorzowa, Zielonej Góry. 

   

   

  Istniejąca stacja kolejowa na lotnisku, które dzięki połączeniu kolejowemu zyskałoby pasażerów z kierunku Berlin - Frankfurt (Oder) 

   

   

  Plany budowy 1500 metrów toru od terminalu na lotnisku 

   

   

   

  Wraz z rozwojem systemów S-Bahn, możliwe jest, aby skrócić drogę dzięki odcinkowi nowego bocznego toru w Zbąszynku. Wtedy pociąg omija Zbąszynek i zniknie konieczność zmiany kierunku pociągu.

   


  Brakujący element toru na szkicu:
   

   

  Adam Fularz

  Wydawnictwo Merkuriusz Polski


  Szanowni Państwo,
  Będzie wkrótce 40 lat od czasu, kiedy powstał plan lotniska między Berlinem i Poznaniem. Te plany zostały opracowane i zrealizowane w 1977 roku.
     Jako ekonomista, widzę wielką szansę na pomysł, aby połączyć port lotniczy Berlin-Frankfurt (Oder), Berlin-Frankfurt (Oder) Lotnisko (Polski: Port Lotniczy Zielona Góra-Babimost) do sieci kolejowych przewozów pasażerskich.

  Myślę, że realizacja pomysłu spowoduje, że lotnisko pasażerskie pomiędzy Poznaniem a Berlinem przetrwa, jeśli sprawnie zainwestujemy pieniądze na podłączenie do sieci kolejowej.

  Dwa nowe odcinki kolejowe są potrzebne- jeden do podłączenia linii z Frankfurt- Odrą do linii do Babimostu. Efekt tego łącznika to unikanie zmiany kierunku w Zbąszynku, i- kolejny krótkiodcinek toru jest potrzebny- jest to około 1500 metrów, aby połączyć lotnisko z miastem Frankfurt (Oder), za pomocą dedykowanego, specjalnego połączenia kolejowego S-Bahn Frankfurt (Oder).

  Pociąg ruszy w Frankfurt (Oder), zatrzymując się w Słubicach, Kunowicach, Rzepinie, Torzymiu, Toporowie, Świebodzinie, na stacji Babimost, docierając do lotniska Berlin - Frankfurt / Port Lotniczy Zielona Góra. Czas podróży powinien wynosić około 40-50 minut. System S-Bahn można wprowadzić do obsługi linii do lotniska natychmiast, budując peron końcowy w porozumieniu z właścicielem terenu, firmą IG Polska.
   


   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Terminals for passengers at Zielona Góra Airport

   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
  4,9 tys. – tylu pasażerów we wrześniu tego roku obsłużył port lotniczy Zielona Góra Babimost. To – jak podaje Radio Zachód - pięciokrotny wzrost w porównaniu do zeszłego roku. Tak znaczny wzrost liczby pasażerów spowodowany był przejęciem lotów wakacyjno–czarterowych z remontowanego w tym okresie Portu Lotniczego Poznań-Ławica. - Załoga Portu Lotniczego Zielona Góra w Babimoście sprostała wyzwaniu jakim było sprawne przyjęcie ruchu czarterowego. Pokazaliśmy, że mamy potencjał. Teraz musimy się postarać, żeby przewoźnicy u nas zostali – przekonuje marszałek Elżbieta Anna Polak.
  Przekierowanie lotów z Ławicy do Babimostu trwało od 21 września do 11 października. Loty przekierowane były z Poznania do Zielonej Góry ze względu na remont drogi startowej na lotnisku w Poznaniu-Ławicy. W sumie, w tym okresie z Portu Lotniczego Zielona Góra-Babimost odbyło się 30 lotów wakacyjno- czarterowych. Operatorami byli przewoźnicy tacy jak: ENTER AIR,  Small Planet  oraz  niemiecki SUNExpres. Loty odbywały się m.in. w następujących kierunkach: Antalia (Turcja);  Majorka i Teneryfa (Hiszpania);  Korfu , Rodos , Kos (Grecja);  Agadir (Maroko);  Dubrownik (Chorwacja).
   
   
   
  Operacja była prawdziwym sprawdzianem dla lotniska w Babimoście. Jak podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak – zdanym na piątkę. Dodaje też, że sprawna obsługa to zasługa inwestycji wykonanych w porcie.  - Nie były to duże pieniądze, jedynie 16 mln zł, ale udało nam się wyposażyć lotnisko we wszystko co niezbędne do prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania. Wyremontowaliśmy płytę lotniskową, lotnisko jest ogrodzone, mamy strażnicę służb rato
  Statystycznie – jak podaje Radio Zachód - w miesiącu w Babimoście odprawianych jest około tysiąca pasażerów. W całym III kwartale 2015 było to 6,8 tys. osób. – Pokazaliśmy, że stać nas na to, aby obsługiwać dużą ilość operatorów lotniczych. Teraz musimy się postarać, aby przewoźnicy czarterowi zostali z nami na dłużej – dodaje marszałek.wniczych, system meteorologiczny AWOS i przede wszystkim, mamy system ILS, który jest najważniejszy z punktu widzenia bezpiecznego podchodzenia do lądowania – wyjaśniła.
  REKLAMA

  KOMENTARZE

  WYDANIA LOKALNE
  pokaż wszystkie PARTNERZY
  Zamojska Slupska.eu Dziennik WIeczorny.pl ZIelonogorska.pl Thorner.pl Zeitung Jeleniogorska.pl Datbiger Zeitung Kubuska,eu Kolobrzeska.pl Gazeta Łużycka Gazeta Warszawska Gazeta Gnieźnieńska Legnicka.eu Gazeta Grudziądzka Gazeta Tarnowska Lodzka Gazeta Radomska Łomżyńska Echa płockie Gazeta Białostocka Poselka.pl Stargard.eu Markuriusz polski
  Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka