• Aktualności
 • Kontakt
 • WYDAJ SWOJĄ TWÓRCZOŚĆ
   

  Co to znaczy być dobrym obywatelem, dobrą obywatelką?

  Autor: Wieczorna
  Logo naszego portalu

  Robert Zielonka

  W czasach, w których tak często pokazywane jest zło trudno jest opowiadać
  o dobru, lecz czy nie powinniśmy je tym bardziej wzmagać? W naszej świadomości jest ono czymś normalnym, a więc rzadziej przykuwającym uwagę.

  Zastanówmy się, kim jest dobry człowiek? Na pewno jest uczciwy, odpowiedzialny, prawdomówny, tolerancyjny. A kto to taki obywatel? Ktoś może powiedzieć, że jest nim każdy z nas, ponieważ jesteśmy członkami danego państwa. Miałby i „ten ktoś” rację, ale nie pełna. Bycie obywatelem to nasze prawo, daje ono nam uprawnienia, często sprawiają, że jesteśmy dumni
  i bezpieczni. Nie byłoby jednak tych uczuć, gdybyśmy nie spełniali określonych obowiązków-już od narodzin mamy niezbywalne prawa, w szkole często je podkreślamy, ale dobry obywatel to taki, który prócz praw, często bardziej pamięta o obowiązkach, niejednokrotnie poświęcając swoje dobro na rzecz ogółu.

  Każdy nie zależnie od wieku, może spełniać swoje powinności. Na początku we własnym otoczeniu, później w środowisku lokalnym i szerszym. Pamiętam zbiórki odzieży, żywności, maskotek w szkołach różnych szczebli-uczy to dzieci i młodych ludzi angażowania się w życie społeczeństwa, stajemy się za kogoś w części odpowiedzialni i potrzebni.

  Wielu z nas włącza się w różnego rodzaju organizacje społeczne czy samorządowe. Co z pewnością zalicza się do cnót obywatelskich, czy jednak wystarcza? Zastanówmy się nad działaniem - w pojedynkę, a może w grupach? Zapewne zależeć to będzie od sytuacji i przedsięwzięcia.

  Wiele oczekujemy od państwa, zapominając, że to my je tworzymy i bez wykonywania swoich powinności nie mamy prawa narzekać. Nasuwają się częste spostrzeżenia i uwagi, iż ci, co nie glosują w wyborach, potem niesłusznie mają pretensje do rządzących, choć oni popełnili większy grzech, a mianowicie obojętności i zaniedbania. Jednak samo głosowanie oraz aktywność polityczna nie są konieczne, aby stać się odpowiedzialnym obywatelem. Ważne jest, abyśmy sobie uświadomili, że jeden od drugiego zależymy, więc nie może być dla nas wszystko jedno, co się stanie w naszej miejscowości, regionie, państwie. Musimy mieć własne zdanie, niekoniecznie podobne do większości, gdyż w historii większość już nieraz myliła się.

  Dawniej, gdy walczono o niepodległość, prościej było odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule, albowiem byli nimi wszyscy ci, którzy w różny sposób walczyli za ojczyznę. Dziś, choć nie musimy poświęcać życia, powinniśmy walczyć o swoje i innych prawa, także poza terytorium naszego państwa. Uważam, że należy spoglądać w przyszłość (tworzyć ją) i pozostawić po sobie coś lepszego niż zastaliśmy, choć raczej zamieniamy świat na gorsze.

  Dobry obywatel powinien wiedzieć, kim jest i dlaczego uważa się za niego.
  A może wcale nie jest tak jak uważam…

  Gdyby uznać, że mamy racje to czy nie powinni wszyscy nas posłuchać? Ale ile ludzkich umysłów tyle i światów…

   

   

   

   

   

  REKLAMA

  KOMENTARZE

  WYDANIA LOKALNE
  pokaż wszystkie PARTNERZY
  Zamojska Slupska.eu Dziennik WIeczorny.pl ZIelonogorska.pl Thorner.pl Zeitung Jeleniogorska.pl Datbiger Zeitung Kubuska,eu Kolobrzeska.pl Gazeta Łużycka Gazeta Warszawska Gazeta Gnieźnieńska Legnicka.eu Gazeta Grudziądzka Gazeta Tarnowska Lodzka Gazeta Radomska Łomżyńska Echa płockie Gazeta Białostocka Poselka.pl Stargard.eu Markuriusz polski
  Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka