• Aktualności
 • Kontakt
 • WYDAJ SWOJĄ TWÓRCZOŚĆ
   

  Kazus Lubuskiego. Jak lokalne władze zarzuciły dawną heraldykę.

  Autor: Wieczorna

  Już nawet Rzymianie dawali podbitym narodom i społecznościom więcej swobody niż polski unitarny system ustrojowy. System finansowania kampanii do samorządów lokalnych, pozwalający partiom centralnym finansować kampanie swoich kandydatów do wyborów lokalnych, scentralizował także i te szczeble administracji, odcinając wpływ lokalnych gremiówdo poziomu- w porywach kilku procent głosów w wyborach. Tyle - maksymalnie uzyskują listy lokalnych środowisk politycznych w Polsce w wyborach samorządowych stopnia regionalnego. W większości takich ruchów zresztą nie ma, są wyjątkiem i istnieją w regionach które najdłużej obroniły swoją autonomię, jak np. na Górnym Sląsku.

  Skutkuje to sytuacjami kuriozalnymi. Prowadząc także dział historyczny, i z przerażeniem konstatuję że opinie historyków, dotyczące poprawnych naukowo i historycznie nazw ziem, lądują gdzieś w blogosferze. Zaś lokalna władza z pomocą nawet pracowników samorządowych instytucji kultury czy nauki szyje nową historię pod zmienioną nazwę województwa- świetny nabój dla kpin bloggerów. Taka władza regionalna traci powagę w zetknięciu z wikipedią choćby, nie mówiąc o lokalnych "pozarządowych" i ex definitione, doś wolnych mediów obywatelskich.

  Historia regionu miesza się z szytą grubymi nićmi polityką historyczną mającą może usprawiedliwić stan przejściowy, pobieżny, podbudowany patriotycznymi pobudkami pomysł początkowy. Ale w niektórych przypadkach historia ta nie ewoluowała, stała się skamieliną polityki historycznej sprzed np. 60 czy 70 lat. Bałagan panuje nawet w nazewnictwie prowincji, a fundowane z pieniędzy podatników instytucje kultury lądują "przypadkiem" dziesiątki kilometrów od ziem których nazwy noszą. Ich władze próbują ów stan rzeczy usprawiedliwiać, produkując rodzaj "historii alternatywnej". Pojawiają się nowotwory historii alternatywnej, w której regiony nazywa się innymi nazwami niż nosiły ją oryginalnie, a rzecz ta dzieje się w finansowanych z pieniędzy podatników placówkach nauki czy kultury.

  Krainy w Polsce to Wielkopolska (łac. Polonia Maior), Małopolska (łac. Polonia Minor), Mazowsze (łac. Mazovia), Kujawy (łac. Cuiavia), Śląsk (łac. Silesia), Pomorze (łac. Pomerania), wyróżniamy Pomorze Zachodnie (Cispomerania) i Gdańskie  (Pomerelia), Prusy (łac. Prussia) dzielące się na Warmię, Mazury i kilka innych krajów historycznych, Polesie (łac. Polesia), Ruś Czerwona (łac. Ruthenia Rubra), Podlasie (łac. Podlaxia, Podlachia), Łużyce (łac. Lusatia, są to tereny wokół  miast Żary, Lubań, Gubin i Zgorzelec), Suwalszczyzna (łac. Sudovia). Oddzielne regiony stanowią Orawa (Oravia), Hrabstwo kłodzkie (terra Glacensis), autonomią władze nazistowskie kusiły mieszkańców Podhala.

  W dziwny sposób tłumaczy się na język angielski nazwy urzędowe. Województwo stało się naie "Palatinate", ale "Voivodship". Nazwy typu "Pomerelia" dla Pomorza Zachodniego, są jakby zakazane, ponieważ mają rodowód z niemieckojęzycznej literatury.

  Jest przykre, że ze strony polskich władz nie można liczyć choć na poprawne historycznie nazwy regionów, choćby i dwuczłonowe, jak w Niemczech- w przypadku aż 6 z landów. W moim regionie wciąż dominuje w oficjalnych urzędach nazwa która w żaden sposób nie jest historycznie powiązana na przykład z jego oboma stolicami. Gorzów Wielkopolski leży na terenie historycznej kasztelani santockiej, która należała do Wielkopolski przechodząc we władanie brandenburskie w XIII wieku. Zielona Góra od początku swojego istnienia wchodziła w skład Dolnego Śląska. W przeglądzie literatury publikuje się historie tego regionu pod nazwą Nowa Marchia. Inne jej odmiany to marchia nova, terra transoderana, Marchia Zaodrzańska. Tymczasem termin Ziemia Lubuska odnosił się do obszaru mniejszego, samemu będącego częścią Nowej Marchii, i był on tworem pospiesznej polityki nazewniczej tworzonej naprędce zaraz po II wojnie światowej.

  “Do powszechnego obiegu w Polsce powojennej termin Ziemia Lubuska wprowadziła w 1945 r. Maria Kiełczewska-Zaleska z Instytutu Zachodniego podając opis historycznej ziemi lubuskiej jako małej krainy nad Odrą, która odgrywa rolę łącznika Pomorza ze Śląskiem. Wg jej definicji kraina miała ciągnąć się po obu brzegach Odry, od ujścia Nysy Łużyckiej po ujście Warty[22][23].

  Rok później (1946 r.) publikacja B.Krygowskiego i S.Zajchowskiej rozciągnęła nazwę Ziemi Lubuskiej daleko poza właściwą ziemię lubuską włączając część Wielkopolski, Pomorza i na południe od Odry – część Śląska. Jednocześnie określono, że Ziemia Lubuska jest “zachodnią cząstką Wielkopolski” co wynika z warunków naturalnych charakterystycznych dla całości[6].” (za: wikipedia)

  Herby krain tworzących woj. lubuskie
  Herb poprawny historycznie

   Datei:Wappen Preußische Provinzen - Brandenburg.png
  Herb z czasów prowincji brandenburskiej

  Obowiązujący herb woj. lubuskiego
  Herb w użyciu lokalnych władz- obie gwiazdy symbolizują główne miasta, wg autora tej koncepcji.

  W powyższy sposób możnaby na nowo pisać historię wszystkich ziem, narysować od nowa ich godła, historykom jednak chodzi o nazewnictwo i symbole poprawne historycznie. Rząd w Warszawie winien się zająć raczej zbieraniem podatków od kontrolowanych regionów, a kształty i granice winny odzwierciedlać uwarunkowania historyczne, mieć także swoje uzasadnienie historyczne, zamiast być dla lokalnych społeczności głównym tematem obśmiewczego portalu (jak blog “Zlikwidujmy Lubuskie” redagowany bodaj przez mieszkańca Łużyc, dziś administracyjnie nazwanych “Lubuskim”). 

   

  opr. AF

  REKLAMA

  KOMENTARZE

  WYDANIA LOKALNE
  pokaż wszystkie PARTNERZY
  Zamojska Slupska.eu Dziennik WIeczorny.pl ZIelonogorska.pl Thorner.pl Zeitung Jeleniogorska.pl Datbiger Zeitung Kubuska,eu Kolobrzeska.pl Gazeta Łużycka Gazeta Warszawska Gazeta Gnieźnieńska Legnicka.eu Gazeta Grudziądzka Gazeta Tarnowska Lodzka Gazeta Radomska Łomżyńska Echa płockie Gazeta Białostocka Poselka.pl Stargard.eu Markuriusz polski
  Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka