• Aktualności
 • Kontakt
 • WYDAJ SWOJĄ TWÓRCZOŚĆ
   

  Radni z misją na Białorusi

  Autor: Wieczorna

  (Źródło: https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/radni-z-misj%C4%85-na-bia%C5%82orusi)

  Delegacja radnych Sejmiku Województwa Łódzkiego z przewodniczącym Markiem Mazurem uczestniczyła w trzydniowej wizycie na Białorusi. Radni rozmawiali tam m.in. o pogłębieniu współpracy gospodarczej i kulturalnej na poziomie regionalnym, a także spotkali się z Polonią białoruską.
   
  Wizyta radnych Sejmiku na Białorusi miała bardzo napięty program. Pierwszego dnia w Mińsku delegacja spotkała się z przedstawicielami Polonii białoruskiej. Od wielu lat działa tam chór polonijny Cantus Cordis, który poprzez swoje koncerty i działalność artystyczną krzewi i kultywuje kulturę polską, przyciągając w swoje szeregi nawet rdzennych Białorusinów. Oprócz bezpośrednich rozmów z rodakami, radni mieli także okazję wysłuchać pieśni patriotycznych w wykonaniu zarówno dorosłych, jak i dzieci, które posiadają w chórze własną sekcję artystyczną pn. „Śpiewające serduszka”. Warto nadmienić, że dziecięcy zespół z Mińska wystąpi 8 sierpnia w Łodzi (godz. 18.30, Centrum Kultury Młodych przy ul. Lokatorskiej 13), a koncert związany będzie z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.
  Dalsza część wizyty posiadała charakter gospodarczy. Radni spotkali się m.in. z przedstawicielami władz regionalnych obwodu witebskiego, gdzie dyskutowano o roli samorządów w inicjowaniu współpracy gospodarczej. Konkretne rozmowy prowadzono też w witebskim oddziale Białoruskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Przedstawiciele województwa łódzkiego obejrzeli też linię produkcyjną w nowoczesnej firmie Modern Expo, a także gospodarstwo rolne we wsi Łużyno.
  Głównym celem pobytu radnych u wschodniego sąsiada Polski była promocja kontaktów między białoruskimi i polskimi firmami. – Jest to o tyle istotne, że rynek białoruski przejmuje kapitał z Chin – mówił Marek Mazur, przewodniczący Sejmiku. – Polskie przedsiębiorstwa, przede wszystkim te z województwa łódzkiego, również nie powinny przegapić tu swojej szansy. Jestem przekonany, że nasze kontakty wkrótce zaowocują konkretnymi umowami handlowymi oraz przyczynią do intensyfikacji współpracy.
  W misji na Białoruś oprócz Marka Mazura wzięli udział radni: Piotr Bors i Dariusz Szpakowski. Organizatorem wyjazdu był Departament Promocji i Współpracy Zagranicznej UMWŁ oraz Kancelaria Sejmiku Województwa Łódzkiego.
  (rj)
  REKLAMA

  KOMENTARZE

  WYDANIA LOKALNE
  pokaż wszystkie PARTNERZY
  Zamojska Slupska.eu Dziennik WIeczorny.pl ZIelonogorska.pl Thorner.pl Zeitung Jeleniogorska.pl Datbiger Zeitung Kubuska,eu Kolobrzeska.pl Gazeta Łużycka Gazeta Warszawska Gazeta Gnieźnieńska Legnicka.eu Gazeta Grudziądzka Gazeta Tarnowska Lodzka Gazeta Radomska Łomżyńska Echa płockie Gazeta Białostocka Poselka.pl Stargard.eu Markuriusz polski
  Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka