• Aktualności
 • Kontakt
 • WYDAJ SWOJĄ TWÓRCZOŚĆ
   

  Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti

  Autor: Wieczorna

  (Źródło: https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/dzie%C5%84-pami%C4%99ci-o-zag%C5%82adzie-rom%C3%B3w-i-sinti)

  W nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 roku zamordowano w komorach gazowych KL Auschwitz blisko 3 tys. Romów. To dlatego obchodzimy dziś Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti.
   
  W Łodzi miejscem oddania hołdu pomordowanym była Kuźnia - Pomnik Zagłady Romów przy ul. Wojska Polskiego. Złożone zostały tam kwiaty i znicze. Zarząd województwa łódzkiego reprezentowała Joanna Skrzydlewska.
  Młodzież romska, która przebywa na warsztatach artystycznych i sportowych w Łodzi zaśpiewała pieśni opowiadające o martyrologii ich narodu.
   
  Obóz cygański na terenie Lizmannstadt Getto został utworzony w listopadzie 1941 roku i w nieludzkich warunkach stłoczono na jego terenie blisko 5 tys. Romów. Z powodu epidemii tyfusu już w styczniu 1942 Niemcy podjęli decyzję o likwidacji obozu. Ci Romowie, którzy jeszcze żyli, zostali wywiezieni i zagazowani w obozie zagłady w Chełmnie nad Nerem.
  jg/fot. UMŁ
  REKLAMA

  KOMENTARZE

  WYDANIA LOKALNE
  pokaż wszystkie PARTNERZY
  Zamojska Slupska.eu Dziennik WIeczorny.pl ZIelonogorska.pl Thorner.pl Zeitung Jeleniogorska.pl Datbiger Zeitung Kubuska,eu Kolobrzeska.pl Gazeta Łużycka Gazeta Warszawska Gazeta Gnieźnieńska Legnicka.eu Gazeta Grudziądzka Gazeta Tarnowska Lodzka Gazeta Radomska Łomżyńska Echa płockie Gazeta Białostocka Poselka.pl Stargard.eu Markuriusz polski
  Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka