• Aktualności
 • Kontakt
 • WYDAJ SWOJĄ TWÓRCZOŚĆ
   

  Kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Kobieta w malarstwie polskim XX wieku”

  Autor: Wieczorna
  Miejsce wydarzenia: Muzeum Ziemi Lubuskiej, aleja Niepodległości 15, 65-048 Zielona Góra, Polska (51.9416954, 15.5087627)
  Termin wydarzenia: 20.06.2018 14:00 - 15:00

  Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze uprzejmie zaprasza na wykład połączony z oprowadzaniem po wystawie "Kobieta w malarstwie polskim XX wieku. Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie". W podróż do świata kobiet, widzianych oczami malarzy ubiegłego wieku, zabierze nas dyrektor MZL - Leszek Kania.

  Przypomnijmy, że ekspozycja obejmuje blisko 40 obrazów przedstawiających kobiety w różnych kontekstach: sytuacjach prozaicznych i odświętnych, będących natchnieniem i budzących zdziwienie, pięknych i wzruszająco starzejących się. Pokaz jest też okazją do prześledzenia zmian - od prawdziwej metamorfozy w zakresie wyglądu aż po transformację roli społecznej kobiet na przestrzeni wieku.

  Wspaniałe prace blisko 30 malarzy obejmują okres od 1900 roku do czasów współczesnych. Począwszy od dzieł artystów młodopolskich, m.in. Stanisława Dębickiego, Wojciecha Weissa czy Alfonsa Karpińskiego; przez obraz Leopolda Gotlieba, twórczość formistów - Tytusa Czyżewskiego, Witkacego oraz Zbigniewa Pronaszki; aż po prace czołowych reprezentantów sztuki drugiej połowy XX wieku, m.in. Jerzego Nowosielskiego, Wiesława Szamborskiego i Zbysława Maciejewskiego. Klamrą czasową zamykającą zestaw są sygnowane w roku 2000 obrazy Rafała Bujnowskiego.

  Spotkanie, realizowane w ramach cyklu Studium Wiedzy o Sztuce i Historii, to jedna z ostatnich okazji do obejrzenia wystawy, która prezentowana będzie w zielonogórskim Muzeum do niedzieli, 24 czerwca 2018 roku.

  Zapraszamy – podczas wykładu wstęp wolny.

  REKLAMA

  LOKALIZACJA
  Współrzędne: 51.9416954, 15.5087627
  KOMENTARZE

  WYDANIA LOKALNE
  pokaż wszystkie PARTNERZY
  Zamojska Slupska.eu Dziennik WIeczorny.pl ZIelonogorska.pl Thorner.pl Zeitung Jeleniogorska.pl Datbiger Zeitung Kubuska,eu Kolobrzeska.pl Gazeta Łużycka Gazeta Warszawska Gazeta Gnieźnieńska Legnicka.eu Gazeta Grudziądzka Gazeta Tarnowska Lodzka Gazeta Radomska Łomżyńska Echa płockie Gazeta Białostocka Poselka.pl Stargard.eu Markuriusz polski
  Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka