• Aktualności
 • Kontakt
 • WYDAJ SWOJĄ TWÓRCZOŚĆ
   

  Punkt rehabilitacji dla dzieci z FASD

  Autor: Wieczorna

  (Źródło: https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/punkt-rehabilitacji-dla-dzieci-z-fasd)

  Łódzki Regionalny Punkt Diagnozy i Terapii FASD otworzył salę do rehabilitacji ruchowej.
  FASD czyli spektrum alkoholowych zaburzeń płodu to zespół zaburzeń spowodowanych spożywaniem alkoholu podczas ciąży. Działający w Łodzi Regionalny Punkt Diagnozy i Terapii FASD jest jedną z niewielu w kraju i pierwszą o zasięgu wojewódzkim placówką tego typu.
  Do tej pory prowadzono w nim wyłącznie diagnostykę. Teraz dzięki otwarciu sali terapii integracji sensorycznej, możliwa będzie też rehabilitacja dzieci.
  Stworzenie punktu diagnostycznego i poradni było możliwe dzięki wykorzystaniu funduszy z opłat wnoszonych przez hurtownie alkoholowe w ramach polityki przeciwdziałania alkoholizmowi. Jest to działanie innowacyjne w skali kraju, ale już teraz interesują się wdrożeniem tego rozwiązania kolejne województwa.
  Na wyposażenie Punktu wydano 100 tys. zł, natomiast 200 tys. zł rocznie będzie przeznaczane na diagnostykę, porady i rehabilitację dzieci. Od marca na konsultacje w kierunku FASD zgłoszonych zostało ponad 150 dzieci z całego Łódzkiego. Obecnie procesem diagnostycznym, w czasie którego psycholog ocenia funkcje neurorozwojowe, psychiatra - stan psychiczny, a pediatra - fizyczny, objętych jest 55 małych pacjentów.
  Wciąż jeszcze wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak dużym zagrożeniem jest spożywanie alkoholu podczas ciąży. To dobrze, że dzięki pracy fachowców i zaangażowaniu samorządu powstało to unikatowe miejsce które zapewni odpowiednią opiekę małym pacjentów oraz otoczy opieką ich rodziny – powiedział Witold Stępień marszałek województwa łódzkiego.
  FASD to wciąż jeszcze stosunkowo mało nagłośnione zjawisko. Cieszę się, że udało nam się zapoczątkować zmiany w dziedzinie diagnozy i leczenia na poziomie regionalnym. W nasze kroki idą kolejne województwa. Liczę, że w końcu tematem tym zainteresują się również władze centralne – powiedział Dariusz Klimczak wicemarszałek województwa łódzkiego.

  JS

  REKLAMA

  KOMENTARZE

  WYDANIA LOKALNE
  pokaż wszystkie PARTNERZY
  Zamojska Slupska.eu Dziennik WIeczorny.pl ZIelonogorska.pl Thorner.pl Zeitung Jeleniogorska.pl Datbiger Zeitung Kubuska,eu Kolobrzeska.pl Gazeta Łużycka Gazeta Warszawska Gazeta Gnieźnieńska Legnicka.eu Gazeta Grudziądzka Gazeta Tarnowska Lodzka Gazeta Radomska Łomżyńska Echa płockie Gazeta Białostocka Poselka.pl Stargard.eu Markuriusz polski
  Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka