• Aktualności
 • Kontakt
 • WYDAJ SWOJĄ TWÓRCZOŚĆ
   

  Św. Bogumił zalśnił w Uniejowie

  Autor: Wieczorna

  (Źródło: https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/%C5%9Bw-bogumi%C5%82-zal%C5%9Bni%C5%82-w-uniejowie)

  W uniejowskiej kolegiacie stanął sarkofag św. Bogumiła – średniowiecznego biskupa gnieźnieńskiego, później pustelnika. To patron diecezji włocławskiej, w której granicach leży Uniejów. – Ta kolegiata to jedna z naszych najcenniejszych perełek na ziemi łódzkiej – mówił biskup Wiesław Alojzy Mering, który poświęcił odnowioną kaplicę św. Bogumiła i odprawił uroczystą mszę świętą. W uroczystościach uczestniczył marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.

  Ks. Andrzej Ziemieśkiewicz, proboszcz parafii p.w. św. Floriana w Uniejowie, przypomniał, że relikwie św. Bogumiła, które zostały złożone w sarkofagu były znajdowane nie tylko w parafialnych skrytkach, ale i u okolicznych mieszkańców, którzy przechowywali je przez lata, żeby zachować przed profanacją.
  Obliti privatorum publica curate – zapomnij o sprawach prywatnych, martw się o publiczne –biskup Mering przytoczył napis z Pałacu rektorów w Dubrowniku dziękując w ten sposób za odnawianą również za pieniądze Województwa kolegiatę w Uniejowie.
  jg
  REKLAMA

  KOMENTARZE

  WYDANIA LOKALNE
  pokaż wszystkie PARTNERZY
  Zamojska Slupska.eu Dziennik WIeczorny.pl ZIelonogorska.pl Thorner.pl Zeitung Jeleniogorska.pl Datbiger Zeitung Kubuska,eu Kolobrzeska.pl Gazeta Łużycka Gazeta Warszawska Gazeta Gnieźnieńska Legnicka.eu Gazeta Grudziądzka Gazeta Tarnowska Lodzka Gazeta Radomska Łomżyńska Echa płockie Gazeta Białostocka Poselka.pl Stargard.eu Markuriusz polski
  Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka