• Aktualności
 • Kontakt
 • WYDAJ SWOJĄ TWÓRCZOŚĆ
   

  4 XI środą - godz. 17.00 - wernisaż wystawy Jerzy Gnatowski Malarstwo, godz. 17.00 w MZL

  Autor: Wieczorna
  Przesyłam ponownie informację o wernisażu wystawy Jerzego Gnatowskiego, którą poprzednio wysłałam w załączniku, z prośbą o jej zamieszczenie. Tymczasem dziekuje za obrazki do wystawy.
   

  WERNISAŻ

  Jerzy Gnatowski - Malarstwo

  Muzeum Ziemi Lubuskiej

  al. Niepodległości 15

  65-048 Zielona Góra

   

  Wernisaż: środa, 4 XI 2009, godz. 17.00

  Czas trwania: 4 XI – 24 I 2010

  Kurator: Marta Gawęda

   

  Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze uprzejmie zaprasza w środę,  4 listopada o godz. 17.00 na wernisaż wystawy Jerzego Gnatowskiego  Malarstwo.

   

  Obszarem malarskiej fascynacji Jerzego Gnatowskiego jest piękno natury, które urzeka, wycisza i zniewala. Artysta jest niezwykle wyczulonym jej obserwatorem. Bezbłędny malarski instynkt pozwala mu w najprostszym motywie odnaleźć poetycką nutę, snując nostalgiczne, malarskie opowieści. Jego nastrojowe studia krajobrazowe są owocem plenerowych eskapad. „Maluję wyłącznie w plenerze, bo w pracowni obraz nie ma tej jędrności” – tłumaczy artysta. Z wielką pasją utrwala „nieskażony” cywilizacją skrawek natury. Jego uwagę przykuwają nadmorskie i nadrzeczne pejzaże, jeziora, kwieciste łąki, rozległe pola, urokliwe zakątki kompleksu leśnego, czy też pojedyncze drzewa. Wizja przyrody pozbawiona jest sztafażu. Szczególnie chętnie portretuje nasycone aurą melancholii krajobrazy urokliwego Kazimierza i jego malowniczych okolic.

   

  Sztukę Jerzego Gnatowskiego cechuje mistrzowskie opanowanie warsztatu. Kompozycje ujawniają  wirtuozerię w operowaniu wysmakowaną, wąską gamą barwną, zachwycając kunsztowną ich harmonią.  Malowane oszczędnie, bez zbędnej drobiazgowości obrazy,  budowane są szybkimi, szerokimi pociągnięciami  pędzla często impastowo kładzionej farby.
   Z niezwykłą lekkością i swobodą artysta wypowiada się też w trudnej technice akwareli, ukazując krajobraz zmieniający się pod wpływem pór roku. Syntetyczne i zarazem subtelne pejzaże akwarelowe wyczarowuje delikatnymi muśnięciami pędzla. Malarstwo Jerzego Gnatowskiego olśniewa nieprzebranymi możliwościami interpretacyjnymi pejzażu. Jest nie tylko przestrzenią światła, bogactwa kolorów i form, ale także refleksji i spokoju.


   
  Jerzy Gnatowski urodził się w 1929 roku w Łomży. Ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie w późniejszych latach był wykładowcą technik malarskich i kopii. Od 1955 r. prezentuje grafiki, rysunki, akwarele, tempery i obrazy olejne. Na swoim koncie ma ponad 80 wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt zbiorowych w Polsce i za granicą. Jest członkiem Kazimierskiej Konfraterni Sztuki,  laureatem wielu nagród i wyróżnień. Jego prace znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych.

   

  Kuratorem wystawy jest Marta Gawęda, ekspozycja będzie czynna do 24 stycznia 2010 roku.

   

  Wernisaż odbędzie się 4 listopada (środa), o godz. 17.00 w gmachu Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.

   

  Na wernisaż – wstęp wolny.

  Od 5 XI – bilet normalny – 6 zł, bilet ulgowy – 3 zł. Serdecznie zapraszamy
   
  pozdrawiam,
  Anitta Maksymowicz
  Muzeum Ziemi Lubuskiej
  al. Niepodległości 15
  65-048 Zielona Góra
   
  tel. (068) 452-74-77, 327-23-45
  fax. (068) 324-65-61
   
  REKLAMA

  KOMENTARZE

  WYDANIA LOKALNE
  pokaż wszystkie PARTNERZY
  Zamojska Slupska.eu Dziennik WIeczorny.pl ZIelonogorska.pl Thorner.pl Zeitung Jeleniogorska.pl Datbiger Zeitung Kubuska,eu Kolobrzeska.pl Gazeta Łużycka Gazeta Warszawska Gazeta Gnieźnieńska Legnicka.eu Gazeta Grudziądzka Gazeta Tarnowska Lodzka Gazeta Radomska Łomżyńska Echa płockie Gazeta Białostocka Poselka.pl Stargard.eu Markuriusz polski
  Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka