• Aktualności
 • Kontakt
 • WYDAJ SWOJĄ TWÓRCZOŚĆ
   

  Rozmowy o gospodarce

  Autor: Wieczorna

  (Źródło: https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/rozmowy-o-gospodarce)

  Współpraca gospodarcza, głównie w kontekście branży tekstylnej, regionu łódzkiego z Uzbekistanem była głównym tematem spotkania Ambasadora Uzbekistanu w RP Bakhroma Babaeva z Marszałkiem Województwa Łódzkiego Witoldem Stępniem. Spotkanie odbyło się 15 maja w Urzędzie Marszałkowskim WŁ.
   
  Uzbekistan i Polska działają już na rzecz pogłębiania współpracy w sferze ekonomii, handlu, finansów i inwestycji. Zgodnie z dwustronnym porozumieniem „O współpracy ekonomicznej” w relacjach handlowych między Uzbekistanem i Polską obowiązuje klauzula największego uprzywilejowania. W 2016 r. wzajemne obroty przekroczyły 132 mln USD.
  W Uzbekistanie działa 26 przedsiębiorstw, w tym 22 wspólnych, 4 – ze stuprocentowym polskim kapitałem. Firmy te działają w takich sferach, jak produkcja materiałów budowlanych, ropy i gazu, sferze energetycznej, rolniczych, mebli i wyrobów z mas plastycznych, farmacja, przemysł olejowo-tłuszczowy, produkcja jedwabiu naturalnego i handel.
  Przedsiębiorcy i koła biznesowe w Polsce wykazują rosnące zainteresowanie polskich firm udziałem w realizacji wspólnych projektów inwestycyjnych między innymi następujących kierunkach:
  - produkcja wyrobów tekstylnych i trykotowych, tkanin, ubrań, obuwia i wyrobów galanterii skórzanej,
  - produkcja nowoczesnych preparatów medycznych, farmaceutycznych i kosmetycznych, środków higieny osobistej na bazie naturalnych surowców,
  - produkcja mebli i akcesoriów meblowych, a także nowych rodzajów materiałów budowlanych, w tym ceramiki,
  - organizacja produkcji AGD i wyrobów elektrotechnicznych,
  - realizacja projektów w zakresie stosowania ekologicznie czystych i energooszczędnych technologii, w szczególności w elektroenergetyce.
   
  W Polsce organizowane są regularne prezentacje potencjału ekonomicznego i inwestycyjnego Uzbekistanu. Rozwija się również współpraca obu krajów w dziedzinie turystyki, edukacji, ochrony zdrowia, kultury, nauki i sportu.
   
  (dk)
   
   
  REKLAMA

  KOMENTARZE

  WYDANIA LOKALNE
  pokaż wszystkie PARTNERZY
  Zamojska Slupska.eu Dziennik WIeczorny.pl ZIelonogorska.pl Thorner.pl Zeitung Jeleniogorska.pl Datbiger Zeitung Kubuska,eu Kolobrzeska.pl Gazeta Łużycka Gazeta Warszawska Gazeta Gnieźnieńska Legnicka.eu Gazeta Grudziądzka Gazeta Tarnowska Lodzka Gazeta Radomska Łomżyńska Echa płockie Gazeta Białostocka Poselka.pl Stargard.eu Markuriusz polski
  Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka