• Aktualności
 • Kontakt
 • WYDAJ SWOJĄ TWÓRCZOŚĆ
   

  Łodzianie coraz chętniej podróżują po mieście pociągami

  Autor: Wieczorna

  (Źródło: https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/%C5%82odzianie-coraz-ch%C4%99tniej-podr%C3%B3%C5%BCuj%C4%85-po-mie%C5%9Bcie-poci%C4%85gami)

  W kwietniu minął rok od wprowadzenia wzajemnego honorowania biletów Lokalnego Transportu Zbiorowego w Łodzi (MPK Łódź) i Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Dzięki temu mieszkańcy miasta mogą korzystać z pociągów, tak samo jak z tramwaju, czy autobusu. Jak szacuje ŁKA – 24% pasażerów poruszających się po Łodzi pociągami spółki wykorzystuje do tego celu łódzkie bilety. Kolej stała się częścią systemu komunikacji miejskiej!

  W 2017 roku z łódzkich przystanków kolejowych skorzystało nawet 185% więcej pasażerów ŁKA, niż w 2016 roku przed wprowadzeniem honorowania. Tak było w przypadku Łodzi Pabianickiej. Pasażerowie bardzo chętnie korzystali również z przystanków Łódź Dąbrowa, Łódź Chojny, Łódź Andrzejów i Łódź Widzew.
  - To są spektakularne wzrosty – mówi  Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego. – Cieszymy się, bo świadczy to o uzupełnianiu się naszych ofert i wychodzeniu naprzeciw potrzebom pasażerów. Z naszych wyliczeń wynika, że już całkiem niedługo przewieziemy ŁKĄ 10 milionowego pasażera.
  - Pasażerowie doceniają także czas przejazdu - dodał Janusz Malinowski, prezes ŁKA. - Do Zgierza czy Pabianic jest on bezkonkurencyjny, do 20 minut. Z kolei integracja biletowa to także nasza wartość dodana, a planowany rozwój i modernizacja przystanków jeszcze bardziej uatrakcyjni naszą ofertę.
  - Następnym etapem integracji mogą być wspólne tabliczki przystankowe, czy jeszcze lepsza koordynacja rozkładów jazdy. Będziemy dalej popularyzować kolej, aby stała się takim środkiem transportu dla łodzian, jak tramwaj czy autobus – stwierdził Maciej Sobieraj, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi.
  W ramach wspólnego honorowania w granicach miasta Łodzi można podróżować pociągami ŁKA na podstawie biletów jednorazowych czy okresowych Lokalnego Transportu Zbiorowego (MPK Łódź). Obowiązują wszystkie ulgi i uprawnienia do bezpłatnych przejazdów m.in. dla osób powyżej 75 roku życia. W pociągach ŁKA zainstalowane zostały kasowniki.
  Z kolej pasażerowie posiadający bilet strefowy ŁKA mogą podróżować tramwajami i autobusami MPK Łódź. Bilet ten obowiązuje w granicach Łodzi, jak również w Zgierzu i Pabianicach. Ceny biletów strefowych są analogiczne do biletów MPK Łódź i ważne 20, 40 czy 60 minut. Oferta uwzględnia również bilety okresowe miesięczne i kwartalne.
  Nowością jest wprowadzenie honorowania w łódzkiej komunikacji miejskiej Wspólnego Biletu Samorządowego. To oferta obejmująca dotychczas przewoźników kolejowych: Łódzką Kolej Aglomeracyjną, Koleje Mazowieckie, Koleje Dolnośląskie, Koleje Śląskie, Koleje Małopolskie, Koleje Wielkopolskie, Arriva, Warszawską Kolej Dojazdową. Bilet jest ważny dobę, kosztuje 38 złotych i uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów pociągami wskazanych przewoźników. Od 30 marca WBS jest honorowany także w lokalnym transporcie zbiorowym w Łodzi w graniach miasta.
  W 2017 roku Łódzka Kolej Aglomeracyjna przewiozła 3 854 074 pasażerów, o 53% więcej niż w roku 2016. Spółka sukcesywnie zwiększa liczbę uruchamianych połączeń. W 2018 roku dziennie ŁKA ma uruchamiać średnio 134 połączenia. Prognozowana liczba pasażerów ma wynieść w obecnym roku 4 508 000 osób.
  mk
   
  REKLAMA

  KOMENTARZE

  WYDANIA LOKALNE
  pokaż wszystkie PARTNERZY
  Zamojska Slupska.eu Dziennik WIeczorny.pl ZIelonogorska.pl Thorner.pl Zeitung Jeleniogorska.pl Datbiger Zeitung Kubuska,eu Kolobrzeska.pl Gazeta Łużycka Gazeta Warszawska Gazeta Gnieźnieńska Legnicka.eu Gazeta Grudziądzka Gazeta Tarnowska Lodzka Gazeta Radomska Łomżyńska Echa płockie Gazeta Białostocka Poselka.pl Stargard.eu Markuriusz polski
  Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka