• Aktualności
 • Kontakt
 • WYDAJ SWOJĄ TWÓRCZOŚĆ
   

  wystawa

  Autor: Wieczorna

  Muzeum Ziemi Lubuskiej we współpracy z Galerią Twórców Galera i Zielonogórskim Klubem Fantastyki Ad Astra zaprasza na otwarcie wystawy malarstwa cyfrowego Grzegorza Rutkowskiego PO DRUGIEJ STRONIE WYOBRAŹNI. Wernisaż odbędzie się w środę, 2 lutego 2011 r. o godz. 17.00 w gmachu Muzeum, al. Niepodległości 15 w Zielonej Górze.

  O Artyście:
  Grzegorz Rutkowski, ur. 1988 r.; kiedyś laureat wielu konkursów plastycznych na terenie powiatu zgorzeleckiego (media tradycyjne), dziś laureat kilku konkursów (bitew) graficznych (media cyfrowe). Uczestnik kilku kulturalnych projektów międzynarodowych. Na co dzień współpracuje z wieloma firmami zagranicznymi i polskimi w szerokim spektrum działalności, począwszy od kart, ilustracji, plakatów, okładek, layoutów www po wizualizacje architektoniczne.
  Galeria prac Grzegorza: www.88grzes.digart.pl

  Prace Grzegorza Rutkowskiego to sztuka fantastyczna w najlepszym wydaniu, kontynuująca poszukiwania twórców „realizmu fantastycznego" poprzednich dekad – Franka Frazetty, Wojciecha Siudmaka, Chrisa Achilleosa, Borisa Vallejo. W polskiej sztuce do niedawna nie było odpowiednika tego typu twórczości ale młode pokolenie artystów, do którego należy Grzegorz Rutkowski od kilku lat z powodzeniem uzupełnia tę lukę. W jego pracach znajdziemy przegląd klasycznych motywów fantasy i sf – barbarzyńskich wojowników, mityczne bestie, magów, smoki, futurystyczne budowle. A wszystko to wsparte warsztatem malarskim najwyższej próby. Cyfrowym warsztatem malarskim.
  Wystawa Grzegorza Rutkowskiego wpisuje się w ciąg prezentacji eksplorujących rozległy choć wciąż rzadko opisywany obszar sztuki współczesnej. Choć malarstwo cyfrowe jest (z oczywistych względów) stosunkowo nowym zjawiskiem w sztuce, rozwija się niezwykle dynamicznie. Widzimy je głównie w popkulturze – ilustracji, wizualizacjach wykorzystywanych w grach komputerowych, filmach, designie stron internetowych, komiksach. Co ciekawe sztuka cyfrowa nie powiela wzorców i estetyki „głównego nurtu" skłaniając się raczej ku figuracji, ilustracyjności, perfekcji warsztatowej. Dominują tu przedstawienia nawiązujące do fantastyki naukowej i fantasy, estetyka której rozwój technologii i programów graficznych dały olbrzymie możliwości ekspresji. Powszechny dostęp do internetu dał z kolei cyfrowym twórcom możliwość natychmiastowej i niezwykle szerokiej prezentacji swych dokonań, a także przyczynił się do powstania szeregu aktywnych środowisk twórczych realizujących międzynarodowe projekty, sprzyja też wzajemnej nauce i szybkiej wymianie doświadczeń.
  Polscy twórcy uprawiający tę dyscyplinę zostali już zauważeni na arenie międzynarodowej, wystarczy wymienić tu choćby Tomasza Bagińskiego, Michała Karcza, Tomasza Marońskiego. I Grzegorza Rutkowskiego.

  Igor Myszkiewicz
  Kurator wystawy

  Wystawa potrwa do 10 kwietnia 2011 r.
  Kuratorem wydarzenia jest Igor Myszkiewicz (zpap-igor@tlen.pl)
  Muzeum Ziemi Lubuskiej
  Al. Niepodległości 15
  65-048 Zielona Góra
  Tel. 68/327-23-45
  www.mzl.zgora.pl
  e-mail: muzeum@man.zgora.pl

  REKLAMA

  KOMENTARZE

  WYDANIA LOKALNE
  pokaż wszystkie PARTNERZY
  Zamojska Slupska.eu Dziennik WIeczorny.pl ZIelonogorska.pl Thorner.pl Zeitung Jeleniogorska.pl Datbiger Zeitung Kubuska,eu Kolobrzeska.pl Gazeta Łużycka Gazeta Warszawska Gazeta Gnieźnieńska Legnicka.eu Gazeta Grudziądzka Gazeta Tarnowska Lodzka Gazeta Radomska Łomżyńska Echa płockie Gazeta Białostocka Poselka.pl Stargard.eu Markuriusz polski
  Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka