• Aktualności
 • Kontakt
 • WYDAJ SWOJĄ TWÓRCZOŚĆ
   

  Podróż w czasie, w Łódzkiem

  Autor: Wieczorna

  (Źródło: https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/podr%C3%B3%C5%BC-w-czasie%2C-w-%C5%82%C3%B3dzkiem)

  Rekonstrukcja zwycięskiej bitwy Stefana Czarnieckiego ze Szwedami pod Strzemeszną w 1656, to jeden z projektów, który znalazł się w Budżecie Obywatelskim Samorządu Województwa Łódzkiego (BOWŁ) na 2018 r. Wczoraj autor projektu wraz z trzema innymi pomysłodawcami projektów, które pomyślnie przeszły głosowanie otrzymali z rąk wicemarszałka Dariusza Klimczaka certyfikaty BOWŁ. Uroczystość odbyła się w budynku starostwa powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim.
  - Gratuluję wszystkim pomysłodawcom i z niecierpliwością czekam na efekty zaproponowanych przedsięwzięć w ramach naszego budżetu. Już w tej chwili zarząd województwa pracuje nad budżetem przyszłorocznym i nieoficjalnie mogę potwierdzić, że kwota, którą zamierzamy na niego przeznaczyć będzie większa od tegorocznych 5 mln zł. Cieszę się z tego, bo widać, że warto inwestować w kreatywność mieszkańców naszego regionu – powiedział wicemarszałek Dariusz Klimczak.
  Mało znany epizod z najazdu szwedzkiego na Polskę (pomysł Pana Dominika Kępy) ukaże jego mniej znane oblicze. Będzie to swoista podróż w czasie do XVII w. Oprócz inscenizacji bitwy, w tym m.in. pokazu musztry i żonglerki chorągwiami, wydarzenie wzbogacone zostanie o szereg innych atrakcji. Oprócz zespołu muzyki dawnej oraz tańców dworskich w przygotowanych obozowiskach będzie można skosztować potraw, które były podstawą kuchni XVII w.
  Kolejnym z certyfikowanych wczoraj pomysłów „Wywalcz swoje marzenia” (autor: Barbara Kuba) to projekt propagujący sportowy tryb życia wśród dzieci i młodzieży z naszego regionu. Projekt pn. „A czemu nie w Łódzkie? - turystyka i sport dla każdego” (Autor: Katarzyna Łuczyńska) skierowany jest do mieszkańców terenów wiejskich województwa łódzkiego, które są zagrożone wykluczeniem społecznym i mają ograniczony dostęp do regionalnych atrakcji turystycznych. Istotą projektu „Bezpiecznie nad wodą” (Autor: Bernard Motylewski) są zajęcia edukacyjne i szkoleniowe przeznaczonego dla dzieci i młodzieży, kształtujące właściwe zachowania w wodzie. Zajęcia zostaną przeprowadzone w przedszkolach, na pływalniach, nad zbiornikami wodnymi oraz na kąpieliskach.
  GS
  REKLAMA

  KOMENTARZE

  WYDANIA LOKALNE
  pokaż wszystkie PARTNERZY
  Zamojska Slupska.eu Dziennik WIeczorny.pl ZIelonogorska.pl Thorner.pl Zeitung Jeleniogorska.pl Datbiger Zeitung Kubuska,eu Kolobrzeska.pl Gazeta Łużycka Gazeta Warszawska Gazeta Gnieźnieńska Legnicka.eu Gazeta Grudziądzka Gazeta Tarnowska Lodzka Gazeta Radomska Łomżyńska Echa płockie Gazeta Białostocka Poselka.pl Stargard.eu Markuriusz polski
  Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka