• Aktualności
 • Kontakt
 • WYDAJ SWOJĄ TWÓRCZOŚĆ
   

  Wykład dr. Teofila Lachowicza

  Autor: Wieczorna
  Miejsce wydarzenia: Muzeum Ziemi Lubuskiej, aleja Niepodległości 15, 65-048 Zielona Góra, Polska (51.9416954, 15.5087627)
  Termin wydarzenia: 18.01.2018 16:00 - 17:00

  W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze uprzejmie zaprasza w czwartek, 18 stycznia 2018 roku o godz. 17.00  na wykład głównego archiwisty Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce – dr. Teofila Lachowicza z Nowego Jorku.

  Spotkanie jest kolejnym wydarzeniem towarzyszącym prezentowanej obecnie w MZL wystawie W drodze do niepodległości. Kanadyjski przystanek – obóz Kościuszko w Niagara-on-the-Lake 1917-1919. Ukazuje ona jedno z licznych ogniw znaczącego, acz niedocenianego czy wręcz zapomnianego w Ojczyźnie wkładu Polaków z Ameryki w restytucję państwowości Polski.

  Podczas wykładu dr Teofil Lachowicz przedstawi wiele interesujących kwestii związanych z tą tematyką i ilustrujących znaczenie emigracji z Ameryki w działaniach na rzecz odzyskania niepodległości Polski. Na tle charakterystyki Stanów Zjednoczonych Ameryki jako tzw. IV dzielnicy Polski przed I wojną światową (stan liczebny wychodźstwa polskiego, rozmieszczenie, największe organizacje polonijne) m. in.  poruszone zostaną następujące zagadnienia: działalność paramilitarna Związku Sokolstwa Polskiego w Ameryce w latach 1912-1917; orientacje polityczne wśród wychodźstwa polskiego w Ameryce w czasie I wojny światowej; Akcja Rekrutacyjna na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady do Armii Polskiej we Francji tzw. Armii Błękitnej w latach 1917-1919; rola ochotników z Ameryki w uratowaniu idei formowania Armii Polskiej we Francji; udział polskich ochotników z Ameryki w bojach frontowych we Francji (lipiec – listopad 1918 roku) oraz w walkach o granice niepodległej Polski w latach 1919-1920. Wykazany zostanie także stricte materialny wymiar ogromnego wkładu finansowego wychodźstwa polskiego w Ameryce na rzecz niepodległości Polski w latach 1914-1920.

  Wykład połączony będzie z prezentacją ponad stu unikatowych fotografii, pochodzących ze zbiorów nowojorskiego archiwum Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.

  Dr Teofil Lachowicz – historyk, archiwista, dziennikarz; absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze. W latach 1977-1990 nauczyciel historii. Od 1990 roku mieszka w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Wolontariusz Instytutu Piłsudskiego w Nowym Jorku oraz nauczyciel w Szkole Polskiej im. Jana Pawła II w Maspeth, NY. Od 1998 roku jest archiwistą w Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej w Ameryce oraz redaktorem miesięcznika „Weteran”. W 2001 roku na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego w Zielonej Górze uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie historii. Autor opracowań: Weterani Polscy w Ameryce do 1939 roku (Oficyna Wydawnicza RYTM, Warszawa 2002), 100 lat w służbie Polonii. Szkic do dziejów Polskiego Domu Narodowego na Greenpoincie (Brooklyn, NY, 2004), Dla Ojczyzny ratowania. Szkice z dziejów wychodźstwa polskiego w Ameryce  (Warszawa 2007), Polish Freedom Fighters on American Soil (Two Harbors Press, Minneapolis, MN, 2011), Echa z nieludzkiej ziemi (Oficyna Wydawnicza RYTM, Warszawa 2011) oraz ponad dwustu artykułów popularnonaukowych i naukowych ogłoszonych na łamach prasy polonijnej w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Polsce. Od kilkunastu lat współpracuje z ukazującym się w Nowym Jorku „Przeglądem Polskim” – tygodniowym dodatkiem literacko-społecznym „Nowego Dziennika”.

   

  Wstęp wolny, zapraszamy.

  REKLAMA

  LOKALIZACJA
  Współrzędne: 51.9416954, 15.5087627
  KOMENTARZE

  WYDANIA LOKALNE
  pokaż wszystkie PARTNERZY
  Zamojska Slupska.eu Dziennik WIeczorny.pl ZIelonogorska.pl Thorner.pl Zeitung Jeleniogorska.pl Datbiger Zeitung Kubuska,eu Kolobrzeska.pl Gazeta Łużycka Gazeta Warszawska Gazeta Gnieźnieńska Legnicka.eu Gazeta Grudziądzka Gazeta Tarnowska Lodzka Gazeta Radomska Łomżyńska Echa płockie Gazeta Białostocka Poselka.pl Stargard.eu Markuriusz polski
  Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka