• Aktualności
 • Kontakt
 • WYDAJ SWOJĄ TWÓRCZOŚĆ
   

  Symfonia Doktora Atomika

  Autor: Wieczorna

  Rzadko kiedy spotykam się z muzyką tak dobrze oddającą uczucia, tak wiernie naśladującą np. moment zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę. Jest to rozwinięta nieco muzyka z opery Johna Adamsa pod tytułem "Doktor Atomik", traktującej o rodzinie Oppenheimerów i rozterkach w związku ze zrzuceniem bomby atomowej na cywili w Hiroszimie.

  J. Robert Oppenheimer to wielce kontrowersyjny "ojciec" tej broni, kierował projektem "Manhattan" który zaowocował pierwszą próbą wybuchu tej bomby 16 lipca 1945. Po tej detonacji Oppenheimer powiedział "Jasność Tysiąca słońc, rozbłysłych na niebie oddaje moc Jego potęgi. Teraz stałem się Śmiercią, niszczycielem światów." Jest to cytat z Bhagawadgita, księgi starohinduskiej.  

  Bomba nad centrum Hiroszimy wybuchła 6 sierpnia 1945 o godzinie 8:16:02 z siłą około 15 tysięcy ton trotylu. Natychmiast zabito 78 100 mieszkańców i ciężko okaleczono 37 424. 13 983 osób nigdy nie odkryto. 9 sierpnai o godz. 11-tej zrzucono bombę na centrum miasta Nagasaki, zabijajac od razu 75 tysięcy ludzi i niszcząc połowę miasta.

  REKLAMA

  KOMENTARZE

  WYDANIA LOKALNE
  pokaż wszystkie PARTNERZY
  Zamojska Slupska.eu Dziennik WIeczorny.pl ZIelonogorska.pl Thorner.pl Zeitung Jeleniogorska.pl Datbiger Zeitung Kubuska,eu Kolobrzeska.pl Gazeta Łużycka Gazeta Warszawska Gazeta Gnieźnieńska Legnicka.eu Gazeta Grudziądzka Gazeta Tarnowska Lodzka Gazeta Radomska Łomżyńska Echa płockie Gazeta Białostocka Poselka.pl Stargard.eu Markuriusz polski
  Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka